четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Најмалку 25.000 цивили и бунтовници го напуштиле Алепо

aleppo-evacuation-afp

Последни вести

Најмалку 25.000 цивили и бунтовници го напуштија Алепо од почетокот на евакуацијата, што почна пред пет дена, изјави портпаролката на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, Инги Седки.

Таа посочи дека само вчера биле евакуирани 15.000 лица.

Во исто време, сириската армија апелираше и последните бунтовници и цивили да го напуштат источниот дел од Алепо, за да можат властите да воспостават целосна контрола во вториот по големина град во Сирија.

Најчитани вести