петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Најмалку 25 Палестинци загинаа во напади на израелската армија

Најмалку 25 Палестинци загинаа минатата ноќ во ракетни и артилериски напади на израелските сили во Појасот Газа.

62285_10151414997763296_1068312153_n

Последни вести

Најмалку 25 Палестинци загинаа минатата ноќ во ракетни и артилериски напади на израелските сили во Појасот Газа, пренесе МИА.

Како што соопшти портпаролот на палестинската служба за брза помош Ашраф ал Кидра, синоќа при ракетен напад во реонот на градот Џабалија во северниот дел на Појасот Газа, загинале најмалку 13 Палестинци, а околу 40 се ранти.

Други 12 лица загинале во текот на ноќта различлни напади низ целата територија на Појасот Газа.

Со најновите жртви, вкупниот број на загинати Палестиници од почетокот на израелската офанзива на 8 јули во Појасот Газа достигна 1.241, додека над 7.000 лица се повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести