четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Најмалку 26 загинати при воздушни напади во Јемен

sana

Последни вести

Најмалку 26 цивили загинаа, а над 200 се повредени при воздушен напад на коалицијата предводена од Саудиска Арабија врз шиитските бунтовници Хути во Јемен, објави МИА.

Нападот бил врз воена база во главниот град на Јемен, Сана. Поголемиот број од жртвите загинале при делумното уривање на околните згради.

Локални жители изјавија дека десетици семејства го напуштаат југозападниот регион на Сана, Феџ Атан, каде беше извршен воздушниот напад.

Најчитани вести