понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Најмалку 26 загинати во земјотресот во Кина

zemjotres1

Последни вести

Најмалку 26 лица загинале, а дестина се поовредени во земјотресот кој се случи утрово во покраината Јунин во Кина, јавуваат државните медиуми.

Земјотресот е со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот е на длабочина на 10 клиометри во земјата.

Ова е најголем земјотрес кој го погодило подрачјето на Јунан во последните 14 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести