вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Најмалку 30 загинати во сообраќајка во Јужен Судан

sudan

Последни вести

Најмалку 30 загинаа денеска кога автобус кој возел на релација од Јужен Судан во Уганда удрил во камион, соопштија медицински извори, објави МИА.

Автобусот со камионот се судрил во раните утрински часови на главниот автопат, јужно од Уганда, на место  кое е оддалечено околу 25 километри од Јуба.

Полицијата соопшти дека станува збор за директен судар во моментот кога автобусот и камионот поминувале по еден мост на патот.

Поголемиот дел на загинатите се граѓани на Уганда, додека петнаесет лица се од Јужен Судан, соопштија болнички извори од јужносуданска болница во главниот град Јуба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести