недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Најмалку 35 исламисти убиени во судири со Курди во Сирија

132512129

Последни вести

Најмалку 35 исламисти се убиени во судири со сириски Курди околу градот Кобане, во близина на турската граница, соопштија сириски опозициски активисти.

Борците на групата „Исламска држава“ се убиени во три одвоени судири, соопшти сириската опсерваторија за човекови права, пренесува МИА.

Според сириските активисти во регионот на Кобане меѓународната коалиција предводена од САД извршила повеќе воздушни напади на територии под контрола на борци на ИД, но не објави податоци за евентуални жртви во нападите.

Најчитани вести