петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Најмалку 38 жртви при напад на исламистичката Боко Харам

bokoharam

Поврзани вести

Најмалку 38 лица го загубија животот при напад на исламистичката група Боко Харам во едно нигериско село.

Целото населено место, вклучувајќи ги и трите цркви во него, биле запалени при нападот. Локалните жители, кои успеале ба побегнат, биле бомбардирани од нигериската армија, која мислела дека се исламисти.

Најмалку 2.500 луѓе се убиени од почетокот на годинава во североисточниот дел на Нигерија при напади извршени од „Боко Харам“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести