петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 40 загинати во железничка несреќа во Индија

india-train-crash-2009-10-21-3-40-38

Поврзани вести

Најмалку 40 загинати и над 150 повредени во железничка несреќа која се случи денеска во Индија.

До несреќата дошло кога патнички воз удрил во застанат товарен вагон. Здробените патнички вагони при несреќата се качиле врз товарната композиција, а многу луѓе останале блокирани во нив.

Новиот премиер на Индија Нарендра Моди, кој денеска стапува на должноста, вети дека ќе посвети специјално внимание на железничката мрежа во Индија, што се наоѓа во многу лоша состојба.

Тој денеска изрази жалење за жртвите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести