сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Најмалку 41 жртва во поплавите во Бразил

Над 40 лица загинаа во големите поплави и одрони на земја што погодија две сојузни држави во Бразил

poplavi brazil

Поврзани вести

Најмалку 41 лице загина во поплавите и одроните во Бразил, а околу 70.000 луѓе останаа без кров над главата, соопштиле властите денеска, јавува Асошиејтед прес.

Најтешко се погодени две држави на југоистокот на земјата.

Поројните дождови врнат веќе 10 дена и предизвикаа поплаи во кои во државата Минас Гераис настрадаа 18 луѓе, додека во државата Еспирито Санто загинаа 23 лица.

Војската е ангажирана за достава на храна и лекови до загрозените регионо. Во меѓувреме претседателката на Бразил, Дилма Русеф го прекина одморот за да ги посети погодените региони. Во придружба на министерот за здравство Александро Падиље, Русеф од авион ги набљудувала поплавените подрачја.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести