вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Најмалку 42 жртви во експлозија во Јемен

26B9C968-1880-45DD-AB13-E9D680A0CF3F_cx0_cy0_cw0_w800_r1

Последни вести

Во експлозија на бомба на целнтралниот плоштад Тахрир во главниот град на Јемен, Сани, според последните информации од болничките извори загинале најмалку 42 лица вклучувајќи и неколку деца.

Има и ранети, но нивниот точен број не е соопштен.

Експлозијата се случила само на неколку часа откако новоизграниот премиер Амхмед Авад бин Мубарак ја напушти должноста.

Јемен се соочува со длабоки тензии меѓу сунитските власти во земјата и шиитските Хаути кои ја контролираат полицијата во главниот град од минатиот месец.

Бунтовниците Хаути претходно повикаа на масовни протести за денеска, 9 октомври, против премиерот Мубарак, бидејќи сметаат дека неговото именување од страна на претседателот Абд Раб Мансур Хадија е резултат на надворешни мешања.

САД и другите западни земји се загрижени дека нестабилноста на Јемен може да ја зајакне Ал Каеда во оваа земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести