недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 47 жртви во борби за аеродромот во Триполи

Исламистички милиции во неделата почнаа жесток напад на аеродромот во Триполи, два дена откако пропадна примирјето договорено со ривалските бунтовнички групи, што го контролираат најголемиот аеродром во Либија.

tripolifight

Последни вести

Најмалку 47 лица се убиени во повеќедневни борби меѓу ривалски милиции за контрола над главниот аеродром во Либија, соопшти либиското Министерство за здравство.

Уште најмалку 120 лица се повредени во борбите кои почнаа на 13 јули. Исламистички милиции во неделата почнаа жесток напад на аеродромот во Триполи, два дена откако пропадна примирјето договорено со ривалските бунтовнички групи, што го контролираат најголемиот аеродром во Либија.

Првиот напад на исламистички милитанти на аеродромот беше извршен минатата недела, по што беа откажани сите летови. Во борбите тешко се оштетени голем број авиони и аеродромска инфраструктура.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести