вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Најмалку 48 загинати во терористичкиот напад во Кенија

Al-Shabab

Поврзани вести

Најмалку 48 лица загинаа во вооружен напад во кенискиот град Мпекетони.

Околу 50 вооружени лица вчеравечер отвориле оган и запалиле два хотела, соопшто кениското Минитерство за внатрешни работи.

Нападот се случил додека локални жители вобаровите во хотелите следеле натпревар од Светското Првенство во фудбал.

Напаѓачите исто така нападнале и банка и се обиделе да преземат полициска станица, но биле спречени.

Од Црвениот крст излегле со предупредувае дека бројот на жртвите би можел да се зголеми.

Властите ја обвинија за нападот сомалиската група Аш Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести