четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 5 жртви во уривање на зграда во Јохансбург

_71914978_benjaminjzelee

Поврзани вести

Зграда се урна во Јоханесбург при што животот го загубија најмалку пет лица, а осум други се повредени.

Претставничката на јужноафриканската служба за вонредни состојби Санти Штајнман изјави дека причините за несреќата засега не се познати.

– Не знаеме што би можело да го предизвика уривањето на зградата. При уривањето загина пет лица, истакна Штајнман.

Таа додаде дека загинатите и повредените „најверојатно се работници на градилиштето“.

Според неа, засега не е понзато ни дали под урнатините на зградата има затрупани градежни работници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести