недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Најмалку 50 жртви на судирите во Египет

Во крвавите судири најмалку 50 лица го загубија животот, а 247 се здобиле со повреди.

egipetnasilstvo

Поврзани вести

Египет повторно го тресат немири по повод одбележувањето на третата годишнина од револуцијата на 25 јануари, со која падна долгогодишниот диктатор Хосни Мубарак.  Во крвавите судири најмалку 50 лица го загубија животот,  а 247 се здобиле со повреди.

Само во Каиро и неговите предградија загинале 26 лица, каде илјадници исламисти се собраа по повод годишнината од востанието. Во североисточниот град Суец најмалку 18 лица беа ранети во атентат со автомобил бомба врз полициска станица.

Повеќето од протестите беа организирани од приврзаниците на претседател исламист Мохамед Морси, кој беше соборен од власт од страна на армијата во јули минатата година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести