недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку 53 жртви во поплави и лизгање на земјиште на Филипини

Policemen evacuate families trapped in their home during heavy flooding brought by tropical storm Seniang in Misamis Oriental, Mindanao island

Последни вести

Најмалку 53 луѓе загинаа во поплави и лизгање на земјиште во централните и јужни делови од Филипини, соопшти денеска службата за вонредни ситуации.

Поради ударот на бурата Јангми евакуирани се повеќе од 86.000 луѓе во три провинции.

Овој месец во налет на силен тајфун 18 луѓе загинаа на Филипините, а повеќе од милион мораа да ги напуштат домовите.

ОН соопштија дека тоа била една од најголемите евакуации во мирновременски услови. Поројни дождови ја погодија и Малезија каде беа евакуирани 250.000 луѓе.

Најчитани вести