вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Најмалку 72 жртви во пожарот во фабриката за обувки во Филипини

pozar

Последни вести

Бројот на загинати во вчерашниот пожар во фабриката за обувки во филипинската престолнина Манила порасна на 72 лица, пренесува БТА.

Како што соопштија локалните власти, спасувачките екипи, од под урнатините на двокатната зграда во предградието Валенсуела, утринава извадија уште десетици тела, откако синоќа ја прекинаа потрагата поради безбедносни причини.

Пожарот избувна вчера попладне по експлозија, предизвикана од искри во контејнер со хемикалии, користен за правење обувки „јапонки“.

Најчитани вести