Свет

Најмалку 8 загинати во напад во Пакистан

Најмалку 8 загинати во напад во Пакистан

Најмалку 8 лица загинаа, а 27 се ранети во самоубиствен бомбашки напад во пакистанскиот град Шабкадар.

Бомбашот – самоубиец го активирал експлозивот на влез во Суд, а високиот полициски претставник Сохаил Калид изјави дека тројца од убиените се полицајци.

Припадници на војската и полицијата пристигнале на местото на несреќата. Ранетите се префрлени во околната болница.

Очевидци изјавија дека напаѓачот прво се обидел да влезе во зградата на Судот, но бил спречен од обезбедувањето и тогаш тој го активирал експлозивот што го носел со себе.

Шабкадар се наоѓа на околу 150 километри северозападно од Исламабад, во близина на племенската област Мохмад, која изминатите денови беше цел на неколку напади.