петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку две жртви во земјотресот во Непал

nepal

Последни вести

Едно девојче настрадало откако врз неа паднал споменик во Катманду, а другата жртва е во Индија, при уривање на куќата.

Земјотресот бил со интензитет од 7,9 степени според Рихтеровата скала.

– Епицентарот на земјотресот беше на длабочина од два километри, а 80 километри источно од градот Покхаре во централниот дел на земјата, на половина пат до главниот град Катманду, соопшти американскиот Геолошки институт (УСГС).

Се уште не е познат бројот на повредени лица. Според очевидците во болницата во Катманду постојано пристигнуваат повредени луѓе.

Долината Катманду е густо населена со 2,5 милиони луѓе, а квалитетот на зградите е прилично лош.

 

Земјотресот бил почувствувам и во Њу Делхи и други градови во северниот дел на Индија, како и во пакистанскиот град Лахоре. Земјотресот бил почувствувам дури и во Бангладеш, иако епицентарот бил на 745 километри северозападно од таа азиска земја.

Земјотресот предизвикал и лавина на врвот Еверест.

Најчитани вести