среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 17

Најмалку една жртва во торнадо во Оклахома

Седумдесетина куќи во Елк Сити, град со околу 12.000 жители 180 киломери западно од Оклахома Сити

Последни вести

Торнадото коешто го погоди западниот дел од американката сојузна држава Оклахома во вторникот навечер уништувајќи или оштетувајќи десетии домови и усмртувајќи најмалку едно лице, пренесуваат медиумите.

Седумдесетина куќи во Елк Сити, град со околу 12.000 жители 180 киломери западно од Оклахома Сити, се оштетен или уништени во торнадото, јавува KWTV повикувајќи се на изјавите на локалните власти.

Загинало едно лице во автомобилот, се наведува во извештајот на телевиијата. Засега нема податоци за тоа колку луѓе се повредени.

Повеќето штети се нанесени во јужниот дел од градот, соопшти полицијата во Елк Сити, повикувајќи ги жителите да останат во своите домови бдејќи далноводите се уранти во целиот град. Наставата во училиштата е откажана.

Најчитани вести