Свет

Најмалку осум лица загинаа во самоубиствен напад во Багдад

Најмалку осум лица загинаа во самоубиствен напад во Багдад

Најмалку осум лица го загубија животот во самоубиствен бомбашки напад во Багдад.

Бомбашот – самоубиец активирал автомобил – бомба во седиштето на ирачкото разузнавање.

Нападот се случи еден ден откако шиитските милиции извршија напад врз сунитска џамија, во кој загинаа 68 сунитски верници во провинцијата Дијала.