среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Најмалку осуммина загинати во судири во Доњецк

Donjeck-Antimajdan

Поврзани вести

Осуммина припадници на украинската полиција загинаа, а 18 се повредени во судири со проруски сепаратисти во близина на Доњецк.

Судири имало и  во Луганск, а засега не е познато дали има жртви.

Во Доњецката и Луганската област, на истокот на Украина, на 11 мај беа оддржани референдуми за самоопределување, по кои беа прогласени „Доњецката Народна Република“ и „Луганската Народна Република“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести