Свет

ФОТО: Најмалку пет жртви од силниот земјотрес и цунамито во Чиле

ФОТО: Најмалку пет жртви од силниот земјотрес и цунамито во Чиле

Пет лица загинаа во силен земјотрес, чиј интензитет бил 8,2 степени, кој што синоќа го зафати северното крајбрежје на Чиле и предизвика цунами од два метри.

People evacuate Iquique on April 1. The earthquake generated tsunami waves of more than 6 feet, according to the Pacific Tsunami Watch Center.

Во земјотресот загинаа најмалку пет лица, соопшти министерот за внатрешни работи, Родриго Пеналињо.

People take to the streets after the earthquake, which hit at 6:46 p.m. local time.

Загинаа четири мажи и една жена во два града, и тоа како последица од доживеан срцев удар или рушење на објектите.

Во погодените области не е причинета значителна материјална штета, но лизгање на земјиштето блокирало неколку клучни патишта, неколку илјади луѓе останале без струја, еден аеродром е оштетен, а неколку објекти се опожарени.

A fire burns at a restaurant in Iquique after the earthquake on April 1.

Околу 300 лица побегнале од женски затвор, а официјални лица рекле дека чилеанската војска испратила авиони со специјални единици да ги чуваат имотите од кражби.

A woman and her dog stand against a wall in Iquique on April 1. Chile is on the so-called "Ring of Fire," an arc of volcanoes and fault lines circling the Pacific Basic that is prone to frequent earthquakes and volcanic eruptions.

Во градот Арика, 139 километри од епицентарот, болниците ги примаат полесно повредените, некои куќи се уништени, а 90 отсто од потрошувачите останале без електрична енергија.

Iquique residents wait in a parking garage after the earthquake on April 1.

Предупредувањето за цунами и понатаму останува на сила за кражјбрежјето на Перу, Чиле и за Хавана, така што стотина илјади луѓе должд крајбрежјето ноќите не ги поминуваат во своите домови.

Girls wait in a hallway before evacuating Iquique on April 1. A tsunami warning was in effect for Chile, Peru, Ecuador, Colombia and Panama.