понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку пет жртви во поплавите на Филипините

120807122548-philippines-flooding-1-horizontal-gallery

Поврзани вести

Најмалку пет лица загинаа во поплавите кои ги зафатија Филипините.

Наврнало 300 литри дожд на метар квадратен, а ветрот бил со брзина од 95 до 120 километри на час.

Над 200.000 Филипинци синоќа беа евакуирани од своите домови, најмногу поради стравот дека и онака поплавената Манила може да настрада уште повеќе од надојдените планински реки во околината на главниот град.

Ураганот го напушта Филипинскиот архипелаг и в понеделник ќе стаса до Тајван.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести