петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Најмалку петмина алпинисти загинаа на Мон Блан

ETE11_AVR16_ChM004

Поврзани вести

Шестмина француски алпинисти, меѓу кои и еден искусен водич, исчезнаа во текот на минатата ноќ на падините на врвот Мон Блан, јави дописникот на МИА од Париз.Спасувачките екипи досега успеаја да ги пронајдат телата на петмина од исчезнатите алпинисти, кои се упатиле во освојување на врвот Егуј д’Аржантиер, минувајќи преку т.н. Тур Нуар (Црна Кула) траса.

Спасувачите продолжуваат да трагаат по шестиот алпинист, кој официјално се уште се води како исчезнат.

Причините за смртта на алпинистите не се познати.

Временските услови на Француските Алпи и посебно на Мон Блан се многу тешки. Од вчера, со мали прекини, постојано врне силен дожд, а облаците се спуштени над падините.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести