петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмалку тројца мртви на прославата за победата на Асад

Најмалку три лица загинале синоќа во Дамаск на прославата за победата на старо-новиот претседател Башар ал Асад. Во текот на прославата повредени се и десетина луѓе.

188e69e4bd0cd8c5ba3552550cb83268

Поврзани вести

Најмалку три лица загинале синоќа во Дамаск на прославата за победата на старо-новиот претседател Башар ал Асад. Во текот на прославата повредени се и десетина луѓе.

На изборите Асад освоил 88,7 отсто од гласовите, а неговите противкандидати, Хасан ал Нури и Махир ал Хаџар освоиле по 4,3, односно 3,2 отсто, соопштил претседателот на парламентот Мухамед ал Леман.

„И честитам на Сирија што го избра својот водач кој ќе се грижи за безбедноста и стабилноста на државата“, рече Леман.

Изборите се одржаа во вторникот, а беа спроведени само на 40 отсто од територијата, која е под контрола на владиниот режим, како и во дијаспората.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести