вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Најмалку тројца загинати, а 200 исчезнати во невреме во Шри Ланка

Пријавени се 140 оштетени домови во одроните, изјави портпаролот на Центарот за управување со природни катастрофи Сарат Кумар, додавајќи дека во операцијата за спасување се вклучени полицијата и локални доброволци.

sri lanka

Последни вести

Најмалку три лица загинаа и 200 се водат како исчезнати во одрони предизвикани од силни монсунски дождови во централниот дел на Шри Ланка, објави МИА.

– Пријавени се 140 оштетени домови во одроните, изјави портпаролот на Центарот за управување со природни катастрофи Сарат Кумар, додавајќи дека во операцијата за спасување се вклучени полицијата и локални доброволци.

Делови од неколку автопатишта во земјата се уништени од поројните дождови и одрони.

Во одрони околу главниот град на Шри Ланка во јуни годинава животот го загубија 13 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести