петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Најмладиот европски шеф на дипломатијата нема факултет

Најмладиот министер во Австрија не го завршил факултетот.

sebastijan kurc

Поврзани вести

На 27-годишниот шеф на австриската дипломатија, Себастијан Курц, не му беа доволно шест години за да го заврши факултетот, но заложбите во партијата да стане државен секретар му помогнаа сега да биде и член на владата на Австрија.

Него воопшто не му пречи тоа што противниците го нарекуваат „беби министер“ и политичките удари засега ги трпи без да се лути.

„Поради моите години имам ограничено искуство, посебно на дипломатски план. Но, тоа што го поседувам е внимателност, енергија и желба да дадам поголем придонес“, рекол министерот.

Најголемата ѕвезда во австриската политика е родена во 1986-та година, а тврди дека уште како десетогодишно дете бил активен во политиката. Официјалните податоци тврдат дека на 17 години станал волонтер и подмладок на конзервативната Австриска народна партија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести