вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Најмногу милијардери живеат во Лондон

Во Лондон во моментов има 72 милијардери кои на своето конто имаат повеќе од една милијарда фунти. Москва е втора на листата со 48 милјардери, додека Њујорк е трет со 43.

london

Поврзани вести

Лондон стана престолнина на светските супер богаташи, бидејќи во тој град живеат најголем број на милијардери отколку во било кој друг град во светот, објави денеска британскиот „Сандеј тајмс“.

Во Лондон во моментов има 72 милијардери кои на своето конто имаат повеќе од една милијарда фунти. Москва е втора на листата со 48 милјардери, додека Њујорк е трет со 43.

Според овој весник, Велика Британија е прва на листата по број на милијардери по глава на жител, односно еден милијардер на 607 илјади Британци. САД се втори со милион луѓе на еден милијардер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести