понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Најмногу се гради во скопскиот регион

gradeznici

Поврзани вести

Фирмите од градежништвото минатата година извршиле градежни работи во вредност од 25.698.606.000 денари, од кои 7.871.372.000 денари за објекти во индивидуална сопственост, објави денеска Државниот завод за статистика.

Најмногу се градело во скопскиот регион, по кој следат пелагонискиот и вардарскиот регион.

Во текот на 2013 година се градени вкупно 2.176 објекти, а завршени се 2.339 станови со вкупна површина од 157.338 метри квадратни, од кои 2.170 во индивидуална сопственост.

Просечната корисна површина на завршените станови е 67,3 метри квадратни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести