понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 64

Најниска гледаност на доделувањето на Оскарите во последните 8 години

leo

Последни вести

Овогодинешната церемонија за доделувањето на Оскарите ја проследија 34,3 милиони Американци, што е најниска телевизиска гледаност во последните осум години.

Еј-Би-Си телевизијата наведува дека, меѓутоа, доделувањето на Оскарите било најпратеното телевизиско шоу за доделување на награди во оваа година.

Помала гледаност од оваа година, Оскар имал во 2008 година, кога церемонијата ја проследиле 32 милиони Американци, пренесува Танјуг.

Гледаноста била ниска и покрај присуството на Леонардо Ди Каприо, кој го доби првиот Оскар.

Минатата година, доделувањето на Оскарите го гледале 36,6 милиони граѓани на САД, што беше најниска гледаност за шест години.

Најчитани вести