сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Најпопуларната оперска претстава „Травијата„ во МОБ в среда

„Травијата“ в среда во Македонската опера и балет со почеток од 20 часот.

mob

Поврзани вести

Најпопуларната и најизведувана оперска престава во Македонија, „Травијата“, в среда со почеток од 20 часот, ќе биде изведена во Македонската опера и балет.

Претставата ја режираше гостинката од Бугарија, Нина Најденова. Насловната улога, Виолета Валери, ќе ја толкува сопранот Благица Поп Томова, Алфред Жермон ќе го толкува тенорот Ѓорѓи Цуцковски, додека Жорж Жермон, ќе го интерпретира, баритонот Борис Трајанов.

Диригент е Бисера Чадловска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести