петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Најпопуларните цигари во земјава поскапи за пет денари

Додека дел од производителите не ги откриваат деталите, државниот тутунски комбинат од Прилеп веќе ги утврди новите цени. Сите брендови на компанијата поскапуваат за пет денари, освен Рондо кој поскапува за три.

cigari1

Последни вести

Тутунски комбинат од Прилеп веќе ги утврди новите цени на цигари. Сите брендови на компанијата поскапуваат за пет денари, освен Рондо. кој поскапува за три денари.
Пакување Бренд веќе од утре ќе се продава за 55 денари, наместо 50 денари. За пет денари поскапуваат и Сан Слимс, Еуропа, 19, Филтер Ориентал и Та2 како и Марлборо, објави Економски.

Од менаџментот на ТК Прилеп велат дека со зголемувањето на акцизата од 0,15 отсто по цигара невозможно е да апсорбираат трошоците кои заедно со останатите давачки се зголемуваат за околу 50 отсто.

Останатите компании не ги откриваат новите цени на цигарите, но посочуваат дека во крајната цена на цигарите данокот и акцизата учествуваат со 75 отсто.

Неофицијално практика на тутунските производители е да се следи ценовната политика на лидерот на пазарот.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести