сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Најпосле шампионско лице на Вардар

vardar lice

Поврзани вести

Неделниот дерби натпревар од 25. коло во македонската Прва фудбалска лига, дуелот помеѓу екипите на Хоризонт Турново и Шкендија, заврши со сигурен триумф на гостинот од Тетово.

Последната зимска аквизиција на Шкендија, Менсур Куртиши со гол од пенал уште во 9.минута донесе водство, а само неколку минути подоцна, црвен картон заработи фудбалерот на Хоризонт, Митев.

Вториот погодок, постигнат во последните секунди од натпреварот беше дело на Астрит Фазлиу.

Многу полесно од очекуваното, убедлива победа од 6:0 во дуелот против екипата на Напредок, забележа актуелниот шампион на Македонија, Вардар, а фудбалерите на Пелистер ја задржаа лидерската позиција на табелата, откако со 2:0 славеа во дуелот против гостинскиот тим на Гостивар.

Резултати: Хоризонт Т. – Шкендија 0:2, Вардар – Напредок 6:0, Пелистер – Гостивар 2:0, Еуромилк ГЛ – Брегалница 0:0, Металург – Ренова 2:2.

ТАБЕЛА: Пелистер 47 бода, Работнички 44, Вардар 42, Хоризонт Турново 41, Металург 41, Шкендија 36, Ренова 33, Брегалница 33, Еуромилк ГЛ 32, Македонија ЃП 23, Напредок 14, Гостивар 14 бода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести