петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Најскапите пет антиквитети во светот

Листата на топ пет најскапи антикивитети кои некогаш биле продадени.

hhhhhhhh

Поврзани вести

Книги, мебел, тијари, чинии, вазни се само дел од артефактите кои вредат милиони долари. Тие се посебни на свој начин, изработени во злато, сребро, процелан и други материјали, облеани со дијаманти, рубини, смарагди. Ова е листата на топ пет  најскапи антикивитети кои некогаш биле продадени.

Германска кралска чинија за супа

Чинијата за супа на Луј XV е изработена во 1733 година, а продадена е во 1996 година за 10,6 милиони долари. Чинијата е сребрена и е изработена во Рококо стил.

Germain-Royal-Soup-Tureen

Старинска маса за секретари

Масата за секретари е рачно изработена во 1760 година од семејствата Годарт и Таунсенд. Вакви маси биле направени од седум до девет, а до денеска опстанала само една, коjа во 1989 година е продадена за 12,4 милиони долари.

masa

Илустрирано фолио од Перскискиот Шах

Еден од најдобрите примери за исламската уметност и мајсторија. Ова илустрирано фолио датира од 1500 година и е специјално направено за Шахот на Персија. Продадено е на аукција во Лондон во 2011 година за 12,5 милиони долари.

63508564 (1)

Смарагдно – дијамантска тијара

Смарагдно – дијамантската тијара е ексклузивно парче накит кое некогаш им припаѓало на сопругата на Наполеон Трети и на Катерина, втората сопруга на германскиот принц Гидо. Тијарата е продадена во Женева во 2011 година за 12,7 милиони долари.

Emerald-and-Diamond-Tiara-Formerly-in-the-Collection-of-Princess-Katharina-Henckel-von-Donnersmarck-2

Златен триножен сад од династијата Минг

Владеењето на Минг динасијата е најпознатиот период од кинеската историја, кога се работи за артефакти. Овој триножен сад е од 18 каратно злато облеано со бисери, рубини и други благородни метали. Во 2008 година е продаден за 15 милиони долари.

mng3ertg

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести