Свет

Припадници на ИД го срушија најстариот христијански манастир во Ирак

Припадници на ИД го срушија најстариот христијански манастир во Ирак

Најстариот христијански манастир Свети Илија во Ирак е срушен од страна на припадниците на екстремистичката организација Исламска Држава – ИД. Ова е уште една жртва на џихадистите на ИД кои го уништвуваат светското културно наследство, пренесува „Танјуг“, повикувајќи се на светските агенции.

Речиси 1.400 години, овој манастир што е подигнат во 6-иот век недалеку од Мосул им одолеваше на природните непогодности и претставуваше свето место во кое монасите и луѓето се молеа со векови.

Пред да биде срушен, манастирот се протегаше на површина од 27.000 метри квадратни и иако во голема мера му недостигаше покрив, тој имаше 26 простории, вклучивајќи и светилиште и капела.

Припадници на ИД го срушија најстариот христијански манастир во Ирак
Припадници на ИД го срушија најстариот христијански манастир во Ирак

Врз основа на фотографиите на сателитската компанија Дигитал Глоб, камените ѕидови сега буквално се во прав и се смета дека до уништувањето дошло во периодот помеѓу август и септември 2014-та година.