ТОП,Македонија

Најстудено и најмногу снег во Маврово и Лазарополе

Најстудено и најмногу снег во Маврово и Лазарополе

Во Берово се регистрирани минус девет степени, минус осум во Прилеп, Битола, Пожаране, Претор, Ѓуриште, Крива Паланка, Тетово и Тополчани, минус седум во Охрид и Виница,  минус четири Скопје-Зајчев Рид, минус триСкопје-Петровец, Штип и Куманово, минус два Струмица, минус еден Дојран и Демир Капија, а нула во  Гевгелија.

Според УХМР, денеска претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, а долж Повардарието претпладне и засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од минус два до пет степени. Во текот на новогодишната ноќ ќе преовладува ведро и студено време со слаб до умерен северен ветер и температура од минус 10 до минус два степена.

Во Скопје претпладне умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен северен ветер. Максималната температура до 3 степени, а во текот на новогодишната ноќ околу минус седум  степени.

До вторник ќе преовладува стабилно и суво време со студени утра, а преку денот ќе  сончево со мала до умерена облачност. Утринските температури насекаде ќе бидат под нулата од минус 13 до минус пет,   на планините ќе се спуштат и до минус 15 степени, а дневните од утре ќе бидат во благ пораст. Во средината на наредната недела ќе има преодно наоблачување со слаб локален дожд во пониските места и слаб снег на повисоките места и планините.