среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Најтешко повредената жена дише самостојно

Сите патници кои беа повредени во тешката сообраќајна несреќа по судирот меѓу воз и автобус кај Самарзлино, а хоспитализирани во Клиничкиот центар во Скопје се во стабилна здравствена состојба.

todorov

Поврзани вести

Сите патници кои беа повредени во тешката сообраќајна несреќа по судирот меѓу воз и автобус кај Самарзлино, а хоспитализирани во Клиничкиот центар во Скопје се во стабилна здравствена состојба.

Министерот за здравство Никола Тодоров денес истакна дека особено подобрување во здравствената состојба има кај најтешко повредената жена која беше сместена  на КАРИЛ, на интензивно лекување.

„Таа е тргната од механичка вентилација, односно од респитарот и почна самостојно да дише, што е сериозно подобрување на нејзината здравствена состојба. Се надеваме на многу позитивен исход од нејзиното лекување, посочи Тодоров.

Сите останати пациенти се во стабилна состојба, како што беше познато и претходните денови. Во тешката несреќа повредени беа 32 лица. Дел од нив беа хоспитализирани во штипската и велешката болница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести