четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Најтрогателното проштално збогување

И животните имаат чувства...

zirafata-go-bacila-vraboteniot-bolen-od-rak-01

Поврзани вести

Работник од Зоолошката градина во Данска дошол да им каже збогум на сите негови колеги,  но и на животните бидејќи лекарите му соопштиле дека не му преостанува уште многу време поради ракот кој се шири во неговото тело.

Марио го поставиле на кревет во близина на кафезот со жирафите и лежејќи чекал да му се приближат за да се збогува со нив. Една од жирафите се доближила и како да разбира зошто е дојден Марио, се поздравила со него бакнувајќи го.

“Премногу е емотивно да се види дека животните разбираат што се случува, сфаќаат дека човекот умира” , изјавила директорката на Фондацијата “Ambulance wish”.

Марио го поминал речиси целиот свој живот работејќи во оваа Зоолошка Градина, помеѓу животните.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести