сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Налепници за новорегистрираните возила

nalepnica za registracija na vozilo 09.01.2014

Поврзани вести

Од почетокот на годинава започна примената на “Правилникот за формата, содржината, кавалитетот и начинот на поставување на налепница за извршена регистрација“, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи.

Тоа значи дека секое новорегистрирано возило во новата огдина добива налепница за извршена регистрација којашто задолжително се лепи на внатрешна или надворешна страна на возилото, со што визуелно ќе може да се утврди дека возилото е регистрирано, доколку истата има важност.

Налепницата е со црвена боја и со римски броеви од I до XII се обележани месеците од календарската година.

Инаку целта на ова новина е во насока на намалување на бројот на нерегистрирани возила кои  учестваат во сообраќај на јавен пат.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести