четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Намален бројот на издадени одобренија за градење во декември

За 13,7 отсто намален бројот на одобренија за градба

gradeznici

Поврзани вести

Во декември минатата година се издадени 239 одобренија за градба, што е за 13,7 отсто помалку во однос на истиот месец во 2012-та година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.548.401.000 денари што е за 14,1 отсто помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 195 или 81,6 отсто се наменети за објекти од високоградба, 21
или 8,8 отсто за објекти од нискоградба и 23 односно 9,6 отсто за објекти за реконструкција.

Од вкупно 239 објекти, на 185 или 77,4 отсто како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 54 објекти односно 22,6 отсто инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 336 станови со вкупна корисна површина од 33.017 метри квадратни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести