четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Намален бројот на издадените одобренија за градба

gradezni rabotnici

Поврзани вести

Во февруари оваа година се издадени 212 одобренија за градење, што е намалување од 3,2 отсто во однос на истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува три милијарди 522 милиони и 477 илјади денари што е за 47 отсто повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 147 или 69,3 отсто се наменети за објекти од високоградба, 33 односно 15,6 отсто за објекти од нискоградба и 32 т.е. 15,1 отсто за објекти за реконструкција.

Од вкупно 212 објекти, на 141 или 66,5 отсто како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 71 објект односно 33,5 отсто инвеститори се деловни субјекти.

Во овој период е предвидена изградба на 445 станови со вкупна корисна површина од 37.313 метри квадратни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести