недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Намален бројот на туристи и ноќевања во однос на лани

stranci-leto-2012-3

Поврзани вести

Државниот завод за статистика измерил дека бројот на туристите во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, е намален за 3.9%, а бројот на ноќевањата е намален за 7.0%.

Бројот на домашните туристи во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, е намален за 14.1%, а бројот на странските туристи е зголемен за 9.9%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, е намален за 10.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 4.8%.

Во периодот јануари – јули 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 3.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.5%, а кај странските има зголемување за 7.2%.

Во периодот јануари – јули 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 0.7% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.0%, а кај странските има зголемување за 6.3%.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести