среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Намален кредитниот рејтинг на Европската унија

ЕУ, поради недоволната кохезија меѓу земјите членки, се соочи со намалување на кредитниот рејтинг.

rejting

Поврзани вести

Европската унија повеќе го нема највисокиот кредитен рејтинг „ААА“, откако агенцијата „Стандард и Пурс“ одлучи поради „намалување на кохезијата“ да го намали на „АА+“.

Како што пренесува агенцијата „Блумберг“, намалување на долгорочниот кредитен рејтинг е производ на намаленото единство меѓу земјите членки, како и влошување на целокупниот финансиски профил.

„Прогнозата е стабилна. Намалувањето на кредитниот рејтинг го одразува нашиот поглед на вкупната послаба кредитна способност на сите 28 членки на Европската унија“, се наведува во соопштението на „СиП“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести