недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Намален прометот на трговијата на мало во ноември

Пад на прометот во трговијата на мало во номеври лани, во споредба со истиот период во 2012-та година

supermarket

Поврзани вести

Прометот во трговијата на мало во ноември лани, во споредба со истиот период во 2012-та година, бележи намалување, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун, номинално за 14,2 отсто, а реално за 15,3 отсто, Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво, номинално за 0,9 отсто, а реално за 7,6 осто, Трговија на мало, освен трговија со горива, номинално за 7,9 отсто, а реално за 9,8 отсто, и Трговија на мало со автомобилски горива, номинално за 8,2 отсто, а реално за 3,9 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести