среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Намалена изградбата на станови во САД

Американското Министерство за трговија наведе дека изградбата на домовите минатиот месец е намалена 9,3 отсто на 893.000, што е најниско ниво од септември лани и доаѓа по падот од 7,3 отсто од мај.

sad

Последни вести

Изградбата на станови во САД е намалена во јуни на најниско ниво во последните девет месеци, гаснејќи ги надежите дека пазарот за недвижнини зајакнува.

Се претпоставуваше дека изградбата на станови ќе го поттикне овогодишниот раст на најголемото светско стопанство.

Американското Министерство за трговија наведе дека изградбата на домовите минатиот месец е намалена 9,3 отсто на 893.000, што е најниско ниво од септември лани и доаѓа по падот од 7,3 отсто од мај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести