петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Намалена невработеноста во Грција на 26,6 отсто

Грчката статистичка служба денеска објави дека 1,28 милиони лица или 26,6 проценти од населнито биле невработени во периодот од април до јуни годинава, во споредба со 1,34 милиони или 27,8 отсто во периодот јануари-март.

tocka-115645

Последни вести

Стапката на невработеност во Грција е значително намалена во вториот квартал од оваа година, при што во услови кога земјата се обидува да излезе од повеќегодишната рецесија, без работа се над една четвртина од работоспособното насление, објави МИА.

Грчката статистичка служба денеска објави дека 1,28 милиони лица или 26,6 проценти од населнито биле невработени во периодот од април до јуни годинава, во споредба  со 1,34 милиони или 27,8 отсто во периодот јануари-март.

Околу еден милион работни места беа укината во Грција за време на економската криза, што започна во текот на 2009 година, кога беше обелоденето дека буџетскиот дефицит е многу повисок од колку што дотогаш се тврдеше.

Грција многу брзо остана без пристап до финанските пазари, од кои потоа доби помош за да може ги покрие трошоците и да биде спасена од банкрот. Во замена за добиените кредити под поволни услови, Атина беше принудена да спроведе строги мерки на штедње.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести