четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Намалена продажбата на автомобили во Русија

avtomobili

Поврзани вести

Во 2013 година продажбата на автомобили во Русија, што претставува втор по големина автомобилски пазар во Европа, се намалила за 5,5 отсто по одбележан рекорден раст од 11 отсто во претходната година, односно во 2012-та, пренесе „АФП“.

Во изминатите 12 месеци автомобилските компании продале 2,78 милиони нови автомобили и помали камиони, изјавиле од Европската бизнис асоцијација, од каде истакнаа дека годината била тешка за секторот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести