вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Намалена стапката на сиромаштија во Македонија

businessman hand coins in finger and row stacks them

Поврзани вести

Стапката на сиромашни лица во текот на 2011 година изнесува 27,1 отсто, што е намалување од 0,2 проценти поени, за разлика од стапката во 2010 година која што била 27,3 отсто.

Овие податоци ги покажува Државниот завод за статистика за лаекен индикаторите за сиромаштија во 2011-та година. Па така, бројот на лица кои живеат под линијата на сиромаштија е 545.200 лица.

Стапката на сиромаштија според возраст покажува дека во најлоша позиција се лицата до 17 години каде што стапката е 35,6 отсто, додека во групата од 18 до 64 години таа е на ниво оид 25,9 отсто, додека стапката на сиромаштија кај лицата постари од 65 години е 21 отсто.

Државниот завод за статистика, по спроведување на Анкетата за приходи и услови за живеење, која е во согласност со препораките на Европската унија, ги пресмета Лаекен индикаторите за сиромаштија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести