Македонија

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е се уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, информира Автомотосојузот на Македонија.

На останатите граничните премини, освен на граничниот премин Богородица, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата – информација која се однесува за македонската страна на премините.

На Аеродромот „Александар Велики“-Скопје, на кој авиосообраќајот вчера беше во прекин поради маглата, утрово со исклучок на откажаното полетување за Виена, реализирани се полетувања за Белград, Дортмунд, Загреб, Брисел и Стокхолм, а ноќеска по полноќ пристигнале и авионите од Белград и Лондон.