сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Намалени цените на тековно потрошените средства во земјоделството

zemjodelstvo

Поврзани вести

Индексот на цените во земјоделството во ноември оваа година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 5,6 отсто, а кај аутпутот е зголемен за 1,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во ноември оваа година, во споредба со истиот период лани, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството) изнесува 94,1, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) изнесува 99,7.

Во делот аутпут, во ноември оваа година, во споредба со истиот период лани, индексот на цените на растителното производство изнесува 100.7, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 102.3.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести